Info Admitere – Admission Sept 2017 Political Science

Metodologia de admitere la Studii doctorale, domeniul Științe Politice /

Admission Methodology, Doctoral Studies, Political Science 2017-2018

Admitere, septembrie 2017 / Admissions, September 2017

Școala doctorală de filosofie, sociologie și științe politice/ Doctoral School of Philosophy, Sociology and Political Science

Domeniul: Știinte politice / Area of Studies: Political Science

Calendarul admiterii Septembrie 2017 / Calendar for Admissions September 2017:

11 – 15 Sept – înscrierea candidaților, Str, Paris nr. 1, intre 9-14 / registration of the candidates, CSUD, Str. Paris nr 1, between 9.00-14.00.

20 Sept – sala 501, ora 14.00, susținerea celor două probe de admitere și afișarea rezultatelor/ Room 501, 14.00, Examination time

22 Sept – depunerea și rezolvarea contestațiilor / Contestation

27 Sept – afișarea rezultatelor finale / Final results

27 Sept – confirmarea locului – achitarea taxei de inmatriculare / Confirmation from the admitted candidates – payment of registration fee.

Domenii de interes academic / Areas of academic interest

Europeanization

Post-Communism

Political emancipation processes

Political history (Europe and world)

Forma de examinare / Examination procedure

1. Prezentarea unei propuneri de cercetare (max 2000 de cuvinte – se depune la dosarul de inscriere) / Submission of a PhD Proposal, together with the Application package (max. 2000 words)

Atenție, acesta este aspectul principal al examenului de admitere. Comisia va urmări cel puțin câteva elemente în această propunere: capacitatea de analiza academica critică, cunoașterea generala a domeniului de studiu, o teză cât mai clar definiția, originalitatea argumentului, identificarea metodologiei aplicate, referințe bibliografice. / The admission committee looks for: strong academic critical skills, a good, strong knowledge of the area of research, a clearly defined research thesis/proposal, with a sound potential for originality – potential for breaking new ground in the chosen field of research, a good grasp of the intended research methodology to be applied/used, up-to-date bibliographical references.

1. Declarație de intenție (max 1500 de cuvinte – se depune la dosrarul de înscriere) / Submission of a Declaration of Intent, together with the Application package (Max. 1500 words)

Pentru tehnica scrierii propunerii de cercetare, Google vă poate fi un bun partener! Mai jos două

linkuri utile / For the writing of a good PhD Proposal, some of the following links may be helpful:

www.exeter.ac.uk/media/universityofexeter/webteam/shared/postgraduate/pdfs/A_Guide_to_Writing_your_PhD_Proposal.pdf

www.city.ac.uk/_media/internals/easy-edit-suite/wym/?a=87820

Nu uitați, o lucrare de doctorat trebuie să prezinte originalitate, propunerea de cercetare trebuie

să aibe potențialul de a deplasa domeniul ales cu un pas nainte; nu este suficient să reproduci

ceea ce deja este cunoscut! / Don’t forget, a good PhD proposal must show the potential of original work in the chosen field of study!